Rozhovor s Jiřím Solucevem - obchodním ředitelem Arval

Rozhovor s Jiřím Solucevem - obchodním ředitelem Arval

Company News
Úterý, Červen 11, 2019
Jiri Solucev - obchodní ředitel Arval CZ

Zajímá Vás jaké jsou trendy v operativním leasingu a jakým směrem se bude tento trh dále vyvíjet? Přečtěte si rozhovor s naším obchodním ředitelem Jiřím Solucevem.

 

Jaké trendy lze v oblasti operativního leasingu pozorovat?

Především operativní leasing začal tak trochu „lidovět“ a už si k němu našli cestu i menší firmy, podnikatelé a v poslední době též soukromé osoby. Dalším důležitým trendem je návrat k běžné délce pronájmu od 3 do 5 let. To znamená, že skončila „éra“ krátkodobých leasingů.

 

Arval se v poslední době zaměřuje též na malé firmy a živnostníky. Jaký je v tomto segmentu zájem o operativní leasing?

Zde je velký potenciál, protože operativní leasing je dobře etablovaný ve velkých firmách a nadnárodních korporacích, kde jej využívá cca 30% firem. Malé firmy a živnostníci tomu začínají teprve přicházet na chuť. Zde je dnes penetrace této služby do 5%. Proto se dá očekávat v tomto segmentu narůstající zájem.

 

Jak se v loňském roce meziročně vyvíjel zájem o operativní leasing?

Celkově došlo k mírnému zpomalení poptávky a trh s operativním leasingem rostl přibližně o 4%, právě díky zastavení krátkodobých leasingů, které v předchozích letech katapultovali poptávku velmi vysoko. Nicméně výhled na rok 2019 je opět pozitivní, hlavně díky větší znalosti tohoto produktu a zájmu dalších skupin zákazníků.

 

Arval věnuje svou pozornost alternativním pohonům. Rozšiřuje i zastoupení elektromobilů ve své flotile. Jaké jsou plány na letošní rok?

V letošním roce očekáváme další pozvolný nárůst podílu vozidel s alternativními pohony. Stále nejrozšířenější variantou zůstává pohon na CNG. Řadu zajímavých nových modelů uvedou výrobci též s hybridním a plug-in hybridním ústrojím, proto očekáváme též nárůst podílu této kategorie. U čistě elektrických vozidel odhadujeme větší ofenzivu nových modelů v roce 2020 v souvislosti s nutností plnit emisní limity automobilek. Nárůst počtu elektromobilů proto očekáváme výrazný v procentuálním porovnání s loňským rokem, avšak v absolutních číslech se bude jednat stále o jednotky, maximálně desítky vozidel.

 

Kdo je typický zájemce o pronájem elektromobilu? Jaké služby nabízíte?

To bohužel nelze zcela dobře definovat, nicméně rozhodně jsou to firmy nebo jednotlivci, kteří primárně potřebují vozy pro městský provoz, případně jej využívají k marketingovým účelům.

Arval dnes dokáže zajistit kompletní infrastrukturu spojenou s provozem elektromobilu, ať už je to zajištění platební karty, financování dobíjecí stanice nebo zajištění alternativního vozu pro delší vzdálenosti či zahraniční cesty.

Press Contact

Petr Dospiva, Head of Product and Marketing ARVAL CZ
Telefon 
261109011