6 tipů, jak ušetřit při provozu auta

6 tipů jak ušetřit

Přemýšlíte, jak ušetřit náklady při provozu auta? Máme pro vás 6 tipů na úspornou jízdu, díky které můžete ušetřit nemalé peníze.

 

Pokud vás provoz auta finančně ruinuje, možná je to nesprávným přístupem k řízení a celkové údržbě vozu. Tratit můžete totiž nejen na pohonných hmotách, ale také neúměrném opotřebení jednotlivých dílů vašeho vozu, kdy mluvíme například o brzdách, pneumatikách atd. Navíc ekonomickou jízdou ušetříte kromě financí také čas a životní prostředí, což potvrzuje i Jiří Solucev, obchodní ředitel leasingové společnosti ARVAL CZ. „Styl jízdy některých řidičů může neúměrně zatěžovat náklady na pohonné hmoty a opotřebení vozidla, ale i životní prostředí. Firmy proto vedle pronájmu vozidel využívají také kurzy ekonomické a ekologické jízdy pro své zaměstnance. Řidiči se tak naučí, jak i při zachování dobré jízdní dynamiky snížit náklady na provoz vozidla na minimum, a přitom být šetrný k životnímu prostředí.“

 

Tip 1: Dodržujte plynulou jízdu a předvídejte!

Plynulá jízda je základem ekonomicky šetrného provozu. Není potřeba jezdit rychlostí 50 km/h tam, kde je dovoleno 100 km/h, tím jen zdržujete ostatní účastníky provozu. Spíše máme na mysli, abyste jako řidič předvídal a vyhýbal se prudkým změnám rychlosti. Mějte přehled o tom, co se děje před vámi, abyste se vyhnuli prudkému brzdění. Abyste dokázali včas sundat plynule nohu z plynu, je potřeba dívat se i dál, než jen na auto před vámi. Prudké brzdění a následný rozjezd totiž znamená vyšší spotřebu pohonných hmot. K tomuto jevu dochází především na semaforech v rámci městského provozu, proto buďte ve střehu a zkuste zpomalovat brzděním motorem. Pokud totiž nemáte sešlápnutý plyn, ale máte zařazenou rychlost, je uzavřen přívod paliva, díky čemuž šetříte nejen brzdy vašeho automobilu ale především pohonné hmoty.

 

Tip 2: Svou cestu si naplánujte a dobře načasujte

Jezdíte všude pozdě? Nestíháte a tomu odpovídá i váš styl jízdy? Je na čase to změnit. Každou svou cestu, kdy potřebujete být v cíli v určitou hodinu naplánujte s dostatečnou časovou rezervou. Nikdy nevíte, co vás po cestě může potkat. Především hustý dopravní provoz ve větších městech i na dálnicích spojený s vaším spěchem nabádá k jízdě ve stylu brzda – plyn.  A to je špatně. Pomoci může i dobré naplánování, díky kterému se můžete vyhnout uzavírkám, kolonám atd. Právě kolony a popojíždění v nich má velký vliv na spotřebu vašeho vozu. „Firmy například optimalizují trasy svých vozidel díky on-line monitoringu, protože sledují polohu jednotlivých vozidel na mapě. Monitoring vozidel rovněž umožňuje kontrolovat styl jízdy a spotřebu jednotlivých vozidel, a tím i případně korigovat chování řidičů, kteří by jezdili nehospodárně,“ dodává Jiří Solucev.
 

Tip 3: Krátká cesta? A opravdu je potřeba jet autem?

Myslete ekonomicky a rozhodněte se, zdali je pokaždé nutné jet autem. Nedá se dojít pěšky? Použít kolo nebo MHD? Je známo, že studený motor, který se během krátké vzdálenosti nedokáže zahřát, spotřebuje zbytečné palivo navíc. Zároveň dochází také k jeho většímu opotřebení. Pakliže už k jízdě musí dojít, rozhodně se nesnažte zahřát motor vozu chodem na volno běh, ale ihned po nastartování se rozjeďte, díky čemuž dojde k rychlejšímu zahřáti motoru.

 

Tip 4: Má váš  vůz tempomat? Používejte ho!

Pokud váš vůz disponuje tempomatem, nebojte se ho používat. Oceníte to především na delších rovných úsecích, například při jízdě na dálnici. Díky němu totiž můžete navolit požadovanou rychlost a tu při jízdě konstantně dodržovat. V kopcovitých úsecích je tomu však jinak, pokud totiž jedete z kopce, tempomat vůz zbytečně brdzí, naopak do kopce, kdy je potřeba “zabrat” se snaží za každou cenu navolenou rychlost dodržet. Proto řidičům doporučujeme v kopcovitých terénech jezdit bez tempomatu , a to způsobem, kdy se z kopce více rozjedete, a do dalšího stoupání potom využíváte setrvačnosti automobilu.

 

Tip 5: Dbejte na pravidelnou údržbu auta!

Tak jako dbáme na své zdraví, měli bychom dbát i na zdraví svého automobilu, a to za pomoci pravidelné údržby, i na první pohled zanedbatelné maličkosti totiž mohou ovlivnit výkon motoru a celého chodu vašeho vozu. Proto nezapomínejte v předepsaných intervalech měnit vzduchové a palivové filtry. Kontrolujte správnost tlaku v pneumatikách, pokud je totiž tlak pneumatik podhuštěný, roste skrze větší odpor spotřeba paliva, ale zároveň se snižuje životnost pneumatik. Nejjednodušším řešením je svěřit pravidelnou údržbu odborníkům, kteří se postarají o správný servis vozu.

 

Tip 6: Přebytečný náklad? Pryč s ním!

Nainstalovali jste kvůli dovolené střešní nosiče? Už jste nějaký čas zpátky doma, ale nosiče pořád vozíte s sebou? A víte, že i tato zdánlivá banalita má vliv na spotřebu? Ano, je tomu opravdu tak. Cokoliv, co je na vašem vozu navíc, má totiž nepříznivý vliv na odpor vzduchu, který násobně roste s rostoucí rychlostí auta. Z pohledu aerodynamiky je také nevýhodné jezdit s otevřenými okny.