Do práce denně dojíždí autem skoro 2 miliony lidí. Nejvíc v regionech, v Praze to není ani třetina

Elektromobilita 1 Mar 2024

Auto je při cestě do zaměstnání v Česku nejpoužívanější dopravní prostředek, využívá ho téměř 55 procent všech lidí, kteří do práce dojíždějí. Vyplývá to z posledních dostupných dat Českého statistického úřadu. V Praze, která je svou dopravní situací notoricky známá, jezdí do práce autem jen 30 % lidí, necelý 137 tisíc z půl milionu pracovníků, kteří dojíždějí do zaměstnání. Nejvíce jezdí do práce autem lidé v regionech, téměř 300 tisíc řidičů vyjíždí ze středních Čech, přes 200 tisíc z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Největší podíl lidí, kteří jezdí do práce autem je na Karlovarsku. Tam za volant na cestu do práce denně usedají dvě třetiny dojíždějících.

Naopak městskou hromadnou dopravou jezdí do zaměstnání jen 530 tisíc lidí. Ačkoli jde o druhý nejpoužívanější způsob dopravy do práce, přeci jen ji v porovnání s autem využívají Češi až 4x méně. „Ve vzdálenějších lokalitách s nižší hustotou osídlením, kde chybí pravidelné dopravní spojení, je automobil pro zaměstnance často jedinou možností, jak se do práce dostat,“ říká Aleš Polák, generální ředitel leasingové společnosti Arval.

Češi dojíždějí do práce starými auty, zvyšuje to emise i riziko nehody

Množství řidičů, kteří jezdí denně do práce autem, přináší na české silnice problémy. Kromě častější tvorby kolon to může mít dopad také na emise či bezpečnost, jak podotýká expert. „Vysoký podíl jízd autem do zaměstnání představuje v českém prostředí problém. Česko má jeden z nejstarších vozových parků v EU, průměrný věk loni překonal 16 let a mnoho těchto aut jezdí právě v regionech, kde se jimi lidé dopravují do práce nejvíce. To s sebou nese větší riziko nehod i snížené kvality ovzduší kvůli emisím z dopravy,“ vysvětluje Polák z Arvalu. Právě podniky v regionech přitom při přechodu na ekologičtější dopravu zaostávají za firmami z velkých měst.

Doprava do zaměstnání

Nejvíce nehod se děje právě při dojíždění do práce a z práce

Hustota provozu v dopravních špičkách má pak zásadní vliv na počet nehod v konkrétních hodinách. Nejvíce nehod se napříč českou republikou denně stává právě v nejvytíženějších ranních a odpoledních časech, což dokládají i policejní statistiky. „Hustota provozu v dopravních špičkách má přímou souvislost s počtem nehod, které se v konkrétní hodině na silnicích stanou. Nejčastěji k nehodám dochází v ranní špičce mezi 7–10 hodinou a poté v odpoledních hodinách mezi 14–17 hodinou. Tato souvislost je patrná napříč všemi kraji České republiky. Nejvíce nehod se v těchto časech stává v Praze a okolí, naopak v Karlovarském kraji je nehod v této době nejméně,“ vysvětluje kpt. Hana Rubášová. V počtu nehod vede Praha a okolí, naopak nejméně se průměrně bourá v Karlovarském kraji.

Kvalita vozového parku je na firmách, auto mohou nabízet jako benefit

Zvýšení kvality a bezpečnosti vozidel v Česku mají v rukou firmy. Ty každoročně registrují více než ¾ nových vozidel. Pro Čechy je přitom auto stále statusovou záležitostí a podniky ho mohou zaměstnancům nabízet jako firemní benefit, například pokud využijí financování operativním leasingem. „Složení vozového parku si pak firma může určit dle svého a přispět tím k čistotě a bezpečnosti dopravy. Není přitom nutné mít ve flotile pouze elektromobily či hybridy, ale je třeba zjistit, jak jsou auta ve firmě využívána a kde by měl případně elektromobil či hybrid smysl,“ dodává Polák. „Operativní leasing může být v tomto ohledu pro podnikatele i fyzické osoby relativně levnou a pohodlnou cestou k novému vozu. Leasingové firmy jako my mají auta zpravidla vždy skladem, ať už si zákazník vybere elektromobil, hybrid, nebo klasický spalovák,“ uzavírá.

Číst dál Zobrazit méně