Kam na hory za hranice?

Elektromobilita 8 Dec 2023

Dobrými příklady, že elektromobil je parťák také do zimy, jsou severské evropské země. Jezdí tam nejvíce elektromobilů na kontinentě a žádné dramatické problémy s nimi nejsou. O elektroauto jako takové se v zimě staráme prakticky stejně jako o vůz se spalovacím motorem. Vyhýbáme se například mytí v silných mrazech. Pokud nabíjíme auto u veřejné dobíjecí stanice přes noc, tak musíme zvážit, zda není mráz moc velký, aby nabíjecí kabely nepřimrzly. V zimním období se doporučuje vyjíždět s minimálním nabitím na 50 procent. Auto při topení spotřebovává více energie, a tak je jasné, že musíme počítat také s menším dojezdem. Starší elektromobily ztrácely na dojezdu až 30 procent. To je ale u novějších modelů s tepelnými čerpadly eliminováno na úbytek kolem 15 procent. 

 

Snowparadise Veľká Rača, Slovensko

Lyžařské středisko Snowparadise Veľká Rača je součástí obce Oščadnica a leží jen pár kilometrů od česko-slovenských hranic za Jablunkovem, asi 36 km severně nad Žilinou. Patří k největším lyžařským střediskům na Slovensku. Je vhodné pro všechny typy lyžařů, od začátečníků přes rekreační a mírně pokročilé lyžaře až po ty velmi pokročilé. Najdete tu komplexní služby v podobě lyžařské školy a školky, servisu, půjčovny lyží a snowboardů nebo prodejny sportovních potřeb. Děti do 10 let lyžují v tomto skiareálu zdarma.

 

Dobíjení: Na parkovišti lyžařského střediska jsou k dispozici dvě nabíječky AC s výkonem 22 kW. Provozuje je síť ejoin. Ta nabízí stejné dva dobíjecí body v asi sedm kilometrů vzdáleném Krásně nad Kysucou. Necelých pět kilometrů od střediska je v Hotelu Husarik nabíječka pro Tesly.

 

Tylicz, Polsko

Lyžařský arál Tylicz patří mezi nejlépe hodnocené v celém Polsku, i když nepatří mezi největší. Návštěvníci zde najdou 7 kilometrů sjezdových tras a 2 sedačkové lanovky. Nechybí ani vleky a pojízdný pás pro ty nejmenší lyžaře. Tento areál je vhodný pro celou rodinu. Jsou tu ideální podmínky na výuku lyžování i snowboardingu. Po absolvování prvních lekcí můžete vyrazit na speciální sjezdovku určenou začátečníkům. Na své si ale přijdou i pokročilí lyžaři. Na ty čeká hlavní sjezdovka. Jakmile vystoupáte nahoru, můžete si sami vybrat stupeň obtížnosti sjezdu dolů.

 

Dobíjení: U areálu byste nabíječku hledali marně. Ale hned pět dobíjecích míst nabízí sedm kilometrů vzdálené městečko Krynica-Zdrój. Prakticky ve všech případech jsou umístněné u hotelů, kde budete stejně nejspíše ubytováni. Hotel Krynica nabízí tři nabíjecí body včetně dvou s výkonem 50 kW.

 

Murau, Rakousko

V Rakousku je lyžařských areálů skutečně mnoho. Tentokrát jsme pro vás vybrali oblast Murau, která leží v jižních Taurech a patří mezi nejslunečnější místa Rakouska. V regionu se nachází hned sedm lyžařských areálů, které nabízí nejen ideální podmínky pro lyžování, ale také pro další zimní aktivity, jako je například skialpinismus nebo sáňkování či snowtubing. Chcete-li zkusit netradiční zážitek, zkuste přírodní park na hoře Zirbitzkogel. Zde najdete čtyři speciálně upravené dráhy pro sáňkaře a také si můžete užít sáňkování do kopce díky speciálnímu vleku, který sáňkaře vyveze na vrchol dráhy.

 

Dobíjení: Oblast je „zasíťována“ nabíjecí infrastrukturou velmi dobře. V okolí městečka Murau najdete kolem třiceti dobíjecích bodů. V centru města na Bundesstraße mají čtyři body s ultrarychlým dobíjecím výkonem 200 kW.

 

Berchtesgadensko, Německo

Zajímavou oblastí pro lyžování v Německu je Berchtesgadensko. Celkem je tu pět lyžařských oblastí a každá nabízí něco trochu jiného, vybere si tedy opravdu každý – běžkaři, turisté, ale také sáňkaři či lyžaři, a to jak ti malí, tak ti zkušení, kteří mohou své umění ukázat například v Jenneru, kde se pořádají i mezinárodní lyžařské závody.

 

Dobíjení: Německo patří v oblasti dobíjecí infrastruktury k premiantům. A tak v tomto případě nebudete mít o příležitost dobít váš vůz žádnou nouzi. Najdete zde více než 50 nabíjecích stanic, včetně těch pro Tesly.

 

 

Ponte di Legno – Tonale, Itálie

Celkem 100 kilometrů sjezdovek a čtyři různorodá lyžařská střediska, která nabízejí zábavu pro malé děti i zkušené lyžaře – to je oblast Ponte di Legno – Tonale. Zajímavostí je velký rozptyl nadmořských výšek, mezi nejvyšším a nejnižším bodem je rozdíl 2000 metrů. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 3016 metrů a lyžuje se tu na ledovci mezi skalami. Kromě lyžování zde nechybí ani dráhy na sáňkování a snowtubing. V Passo Tonale dokonce funguje dětský zábavní park Fantaski.

 

Dobíjení: Itálie nabízí čtvrtou nejrozsáhlejších dobíjecích sítí v Evropě. Do roku 2026 má počet stanic vzrůst z dnešních přibližně 15 000 na více než 21 000. Problém tedy nebudete mít ani v této oblasti, která nabízí přibližně šedesát nabíjecích stanic.

 

Kam na hory elektromobilem

 

 

Další tipy na lyžování:

 

Slovensko

 

Orava Snow, Oravská Lesná

 

Lyžařské středisko Oravská Lesná (Orava Snow) se nachází v krásném prostředí Oravských Beskyd na polsko-slovenském pomezí. Oravská Lesná je nejchladnějším údolím na Slovensku, což středisku obvykle zaručuje sněhovou pokrývku od října až do května. Areál disponuje dvěma 4sedačkovými lanovkami a třemi vleky. Tratě ve středisku jsou široké a vhodné k lyžování pro celou rodinu, nechybí ani snowpark.

 

Štrbské Pleso

Lyžařský areál ve Vysokých Tatrách disponuje téměř 9 kilometry lehkých a středně těžkých sjezdovek. Pro rychlé odbavení lyžařů slouží dvě expresní lanovky – jedna 4sedačková a jedna 6sedačková.

 

 

Polsko

 

Zakopane

Tradiční letovisko na polské straně Vysokých Tater je obklopeno desítkou lyžařských areálů. Nejvýznamnější a zároveň nejvýše položený je areál Kasprowy Wierch, který nabízí široké a strmé sjezdovky.

 

Czarná Gora

Toto středisko je vzdálené vzdušnou čarou pouze tři kilometry od Králického Sněžníku. V tomto středisku se nachází 13 sjezdovek, 3 sedačkové lanovky a 10 vleků. Unikátní atrakcí skiareálu je rozlehlý snowpark, kde si přijdou na své všichni snowboardisté. Sportovcům nabízí 4 skoky a dále také 17 překážek různé obtížnosti.

 

 

Rakousko

 

Bad Kleinkirchheim, Nockberge 

 

Toto lyžařské středisko leží v nejjižnější spolkové zemi Rakouska, v Korutanech. Kromě moderní lyžařské infrastruktury zde najdeme také termálních lázně. Na lyžaře čeká 103 km sjezdovek, 25 moderních lanovek a vleků a 800 sněžných děl, které zasněžují 97 % všech sjezdovek.

 

Elmau

Skiareál nabízí rozmanité sjezdovky, včetně široké nabídky pro rodiny s dětmi. Na své si přijdou jak velmi zkušení lyžaři na sjezdovce „Black East“, tak začátečníci, na které čekají dostatečně široké svahy. Kromě lyžování si zde návštěvníci užijí i nádherný výhled. Například hned u horní stanice lanovky Hartkaiser se otvírá neuvěřitelný pohled na horu Wilder Kaiser a prakticky na celý masiv Kitzbühelských Alp.

 

Německo

 

Mittenwald, Ammergauerské Alpy

Opravdová výzva pro zkušené lyžaře, to je Kranzberg. Převažují tady středně těžké sjezdovky, ale tou pravou výzvou je Dammkarabský sjezd, při kterém je překonán výškový rozdíl 1 311 metrů! V Německu je to první sjezd, určený pro milovníky freeridu. Nebezpečí lavinového sesuvu je kontrolováno lavinovou komisí. V okolí je rovněž velké množství tras pro běžkaře.

 

Hörnerdörfe, Allgäuské Alpy

V oblasti Hörnergruppe se nachází hned pět lyžařských areálů. Každý má svým lyžařům co nabídnout. Například areál Grasgehren disponuje sjezdovkami všech náročností, včetně jedné, tzv. FIS sjezdovky, což je označení pro sjezdovky, na kterých se mohou konat lyžařské závody té nejvyšší kategorie.

 

Itálie

 

Arabba

 

Tato lyžařská oblast se nachází v části Belluno přimo mezi Passe Campolongo a Podoi Passe. Středisko Arabba je výborným startovacím bodem známého okruhu Sella Ronda (částí Dolomiti Super Ski), přímé napojení je na oblasti Civetta, Alta Badia a Val Gardena. Tento areál je vyhledávaný především zkušenými lyžaři, tomu odpovídá i náročnost sjezdovek. Nechybí ani malý snowpark.

 

Waldheim

Protikladem k náročným sjezdovkám v Arrabě je Waldheim, což je místo, které je primárně určené těm nejmenším a začátečníkům. Dohromady se tu nachází téměř 90 kilometrů lehčích sjezdovek. Nechybí ani výuka lyžování.

 

 

 

Číst dál Zobrazit méně