ŽIVOT V KUFŘÍKU

Již pátým rokem podporujeme nadační fond LA VIDA LOCA

CSR 7 Oct 2022

Na stránkách Asociace společenské odpovědnosti vyšel článek o tom, že každoročně je v České republice odloženo nebo z různých důvodů odebráno matce přímo v porodnici až 500 dětí. K pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si s sebou nesou jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní ale, jak přišly na svět, jak vypadaly jako miminka, ani kdo je choval v náručí místo maminky či tatínka. Díky činnosti nadačního fondu LA VIDA LOCA jsou jejich vzpomínky na první dny, týdny, měsíce a roky života uchovávány v kufřících, kam je pro ně ukládají zdravotní sestry, pečovatelé a náhradní rodiny.

Zachovat pro děti jejich minulost hraje velice významnou roli v období hledání vlastní identity. A proto nadační fond založil projekt Život v kufříku, do kterého se zapojilo na 60 porodnic po celém území Česka. A veřejnost nejčastěji podporuje organizaci pomocí adopce porodnice. A co se týče novinek, nejčerstvější projekt nese název „Životní příběh“ a má za cíl osvětovou a vzdělávací činnost především ve významu a práva ohrožených dětí na svůj vlastní životní příběh. Téma, které je v této době bohužel zase potřeba více, než kdy dříve.

Když vozový park pomáhá

„Hledali jsme možnost, jak nadačnímu fondu pomoci. Naším zaměřením jsou vozy na operativní leasing. Logicky se proto nabízelo poskytnutí aut na naše náklady pro potřeby činnosti nadace. Cesty vlakem s desítkami objemných kufříků se tak pro ně naštěstí staly minulostí,“ popisuje marketingová specialistka společnosti ARVAL Monika Vocílková. Dodává, že v roce 2021 si také adoptovali jednu porodnici a dokonce ji osobně navštívili!

život v kufříku

Zakladatelkami nadačního fondu LA VIDA LOCA jsou Iva Barnincová a Martina Opava. Kromě svého nezdolného optimismu, elánu a životní energie také oplývají zvláštním darem oslovovat a propojovat lidi. Na setkání s ochotnými lidmi a potažmo i firmami, jež rádi spojují své jméno právě s výše zmíněnou nadační činností, mají doslova talent. A není divu. Ve svých občanských zaměstnáních se obě zakladatelky věnují koučinku.

 

Původní ideu převzaly od vrchní sestry Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Michaely Chmelařové, které ležel osud a identita opuštěných dětí na srdci a začala pro ně se svým týmem vzpomínky schraňovat. A tak vznikl zmiňovaný Život v kufříku.

Číst dál Zobrazit méně