zajem o operak

DOMÁCNOSTI OPĚT ZVYŠUJÍ ZÁJEM O OPERÁK. LONI JÍM FINANCOVALY ČTVRTINU AUT NA LEASING

Data 28 Mar 2023

Praha, 28. března 2023 – České domácnosti loni zvýšily zájem o operativní leasing nových vozidel. Zatímco v roce 2021 činil podíl operativního leasingu na financování automobilů v domácnostech 13,4 procenta, v loňském roce narostl na 23 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů České leasingové a finanční asociace. Výrazný nárůst zájmu o operativní leasing u domácností zaznamenala také leasingová společnost Arval, která je od ledna 2023 členem ČLFA. Té narostl v loňském roce počet zákazníků z řad malých firem, živnostníků a domácností o 80 procent. Arvalu v loňském roce narostl i počet aut, která spravují, a to o 8,5 procenta na více než 25 tisíc vozidel.  

Celkem poskytli členové ČLFA na nákupy nových osobních vozidel 28,3 miliardy korun, což je o 2,5 procenta méně než předloni. Firmy a domácnosti pořídily díky finančním produktům ČLFA celkem 48 155 nových vozidel, tedy čtvrtinu všech nových osobních automobilů v Česku. Ojetých osobních automobilů zakoupili klienti finančních institucí ČLFA s využitím úvěrů a leasingu celkem 34 884. Podle Jaroslava Krutilka, generálního tajemníka České leasingové a finanční asociace (ČLFA), je průměrné stáří automobilů v Česku jedno z nejvyšších v celé EU. Zároveň se v loňském roce opět zvýšila průměrná výše financování na jeden nový automobil, celkově na 588 tisíc korun, tedy o 30 tisíc korun více než předloni. Dostupnost financování nových vozidel i ojetin je proto podle něj klíčové nejen k ekologizaci tuzemského vozového parku, ale také ke zvyšování bezpečnosti na českých silnicích.

Operativní leasing má více než dvě pětiny trhu s úvěry

Podle údajů ČLFA se operativní leasing v loňském roce podílel na 41 procentech financování nových automobilů leasingovými a úvěrovými produkty. Výraznou oblibu si drží především ve firemní sféře, kde tvoří 43 procent objemu financování nových vozidel do fleetů. Firmy v Česku financují více než tři čtvrtiny nových aut, podobně je tomu i při využití leasingu. Firmy leasingovými produkty financovaly 37 853 vozidel, což je 79 procent z celkového počtu. „Operativní leasing si u fleetových manažerů drží stabilní pozici. Správci vozových parků upřednostňují full-service leasing, u kterého se nemusejí starat o doplňkové výdaje na provoz vozidla. Veškeré služby, včetně dálniční známky, povinného ručení, havarijního pojištění, výměny pneumatik i servisních prohlídek, jsou hrazeny v rámci pevně stanovené měsíční splátky. Firmám poskytujeme také další služby, nově například umožňujeme výkup vozidel a zpětný pronájem na operativní leasing. Zároveň máme komplexní řešení pro carsharing ve formě celofiremní fleetové aplikace,“ upřesňuje generální ředitel Arvalu Aleš Polák.

Domácnosti financují operákem čtvrtinu aut na leasing. Zájem narostl o dvě pětiny

Výrazný nárůst zájmu o financování nových aut operativním leasingem zaznamenala ČLFA v loňském roce u domácností. Meziročně narostl podíl financování vozidel touto formou takřka o dvě pětiny a české domácnosti volí financování operativním leasingem u čtvrtiny aut na splátky. „Pozorujeme výrazný nárůst zájmu o operativní leasing u fyzických osob, malých firem do devíti zaměstnanců a živnostníků. Tito zákazníci u nás nyní podepisují každou šestou smlouvu a oproti loňsku jde o nárůst o 200 procent. Pro ty, kteří hledají levnější alternativu k pořízení nového automobilu, jsme spustili na začátku podzimu operativní leasing ojetých vozidel. Nabídka začíná na 4 780 Kč včetně DPH a součástí měsíční splátky jsou služby full-service leasingu. Řidiči navíc nemusejí řešit finanční rezervu pro případ neplánovaného servisního zásahu, protože i nenadálou událost s vozidlem pokrývá pravidelná měsíční splátka,“ uzavírá Aleš Polák z Arvalu.

Číst dál Zobrazit méně