HUB SME

Mid Term Rental : Whenever you Need to Start your Journey

You are free to choose a vehicle category and duration to fit your needs whether it is a car for 1 month or 24 months.

Your business is growing or you need an van for summer peak, you open a new office or want to pilot a new logistics direction: we will support any of your opportunities! Mid term rental is the solution to cover your growing needs or solve short term issues.

Pick your vehicle, click your term, and drive away !

Flexibility

When you need a car or van, quickly. You choose a category, we'll give you a lease for 1 to 24 months. Simple!

Peace of mind

You get full access to Arval services and outstanding customer service. 

Quality

A wide choice of vehicle categories, all best-in-class and fully-equipped. 

SERVICES INCLUDED IN MID TERM RENTAL

SERVICES INCLUDED IN MID TERM RENTAL


Arval Asistence

Non-stop asistenční služba vám pomůže v nesnázích, kdy vozidlo vypoví svou službu. Na jedné telefonní lince jsou vám k dispozici operátoři 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pomohou vám v případech poruchy, nehody či vandalismu, a to kdekoliv po celé Evropě.

Havarijní pojištění

Minimalizujeme finanční dopady způsobené poškozením či nehodou vozidla, proto je každý náš automobil havarijně pojištěn. Vy si jen zvolíte míru spoluúčasti.

Pneumatiky

Výměna a uskladnění pneumatik je u nás maličkostí. Veškeré s tím spojené služby zajistíme u nejbližšího smluvního partnera. Stačí se jen včas objednat na přezutí.

Servis

S operativním leasingem od Arvalu jezdíte bez starostí a finančních nákladů na údržbu vozu, ve splátce jsou zahrnuty všechny výrobcem předepsané servisní prohlídky i servisní úkony nad jejich rámec.

Aplikace My Arval

Chytrá aplikace, kde najdete vše potřebné. Na jednom místě dostanete informace o vozidlech, aktivních službách i seznam servisních partnerů, archiv dokumentů i užitečné reporty. Pro řidiče také pohodlně i v mobilní verzi My Arval Mobile.

Need renting for few years?

Discover our offer for more than 2 years "Long Term need"


Proč Arval?