Přijďte pást s námi: Projekt Pražská pastvina běží i v zimě

3 Jan 2024

Konkrétní aktivity záleží na ročním období a aktuálních potřebách. „Můžete nám pomoci s přestavbou ohradníků, přeháňkou stáda, výřezy a pálením větví. Teď v zimě například s drobnými opravami a zkrátka se vším, co je zrovna potřeba. Zároveň můžete nakrmit a pomazlit zvířata a během dne si něco opéct na ohni,“ říká Martina Skohoutilová z Pražské pastviny.

Pražská pastvina

Dávku kozí a ovčí lásky zažijete jen 20 minut od centra Prahy, hlavní pastviny se nachází v CHKO Český kras a převážně na svazích Radotínského údolí. Najdete tu zhruba 500 stromů jako například jabloně, švestky nebo třešně, motýlí louku, 30 budek pro ptáky nebo i zídky pro ještěrky a hadníky. A pomoci může skutečně každý – od jednotlivců, přes školní skupiny, až po firemní dobrovolníky. Na vlastní kůži si hospodaření vyzkoušela i skupina zaměstnanců Arvalu, která odvedla kus práce v lese a u stáda oveček. „Jsme vždycky rádi, když můžeme pomáhat tam, kde je pomoc skutečně potřebná. Koncept Pražské pastviny se nám moc líbil, proto jsme se rozhodli strávit den právě tam. Vyčistili jsme les, nakrmili ovečky a upravili jim půdu,“ vzpomíná na tento den Monika Zídková.

 

Pražská pastvina

Pražské pastviny nechrání pouze přírodní bohatství, ale zároveň se starají o téměř sto zvířat. Mezi ně patří například kozlík Bumbrlík nebo ovečka Bečina. V zimním období jsou přemístěna na venkovní zimoviště, kde pobývají na seně. Pokud by vám péče během jednoho odpoledne přišla málo, můžete si své zvířátko adoptovat a starat se o něj celý rok.

Pražská pastvina

Pražská pastvina

 

Číst dál Zobrazit méně