Vyplatí se vzít auto po operativním leasingu?

Vyplatí se vzít auto po operativním leasingu?

Company News
Pátek, Srpen 23, 2019
Vilém Mandlík technický ředitel Arval

Nový nebo ojetý vůz? Na co si dávat pozor při koupi? Vyplatí se vzít auto po operativním leasingu?

Na tyto a další otázky jsme se ptali Viléma Mandlíka, technického ředitele leasingové společnosti Arval.cz

 

Před pořízením vozu lidé mnohdy řeší klíčovou otázku: Nový nebo ojetý?

Trhu s ojetinami se v Česku daří. Necelou polovinu automobilů z druhé ruky prodají dohromady autobazary, autorizovaní prodejci a leasingové společnosti. Zbytek ojetin pak soukromí majitelé. Říká se, že nový automobil je nejhorší investice. Cena vozu totiž nejrychleji klesá v prvním a druhém roce jeho stáří. To je však vyváženo možností si vůz nakonfigurovat přesně podle svých požadavků. Taková možnost u vozu z druhé ruky bohužel není.

 

Jaké jsou výhody a jaké naopak rizika koupě ojetého vozu?

První, co každého napadne při volbě mezi novým nebo ojetým autem, je příznivá cena vozů z druhé ruky. Ta může být po prvním roce stáří až o desítky procent nižší – samozřejmě v odvislosti od značky a typu vozu. V dalších letech pak ještě klesá. Ne každý řidič se ke svému vozu však chová jako k milovanému domácímu mazlíčkovi a proto jsou ojetiny obecně určitým technickým rizikem. O původním majiteli většinou mnoho nevíte a i vůz s málo najetými kilometry může mít svoje neduhy. Důležité je také zmínit právní stránku věci, kdy se v krajních případech může jednat o vozidlo kradené či s falešnými doklady.

 

Vyplatí se vzít vůz vrácený z operativního leasingu?

Obecně mohou být tyto vozy o něco dražší, nicméně to je vyváženo vždy jasně průkaznou servisní historií, doloženou navíc servisní knížkou. Vozy jsou kupovány výhradně v ČR a prvním majitelem je vždy leasingová společnost. Většina jich má, Arval nevyjímaje, svoje vybrané a prověřené servisní partnery, u kterých je záruka kvalitních služeb samozřejmostí. V takovém případě je pak pravděpodobnost bezproblémového provozu ojetého vozu velmi vysoká. Většina leasingových společností nabízí
svoje auta na specializovaných webech – v našem případě na www.arvalauto.cz. Tam si zájemci mohou prohlédnout nejen detailní fotografie a kompletní popis výbavy, ale především protokol společnosti Dekra týkající se aktuálního technického stavu vozu a také technický průkaz.

 

Kolik ojetých vozů generuje měsíčně firma Vaší velikosti?

Arval patří mezi největší leasingové společnosti v České republice. Provozujeme přes 20 000 vozů a celosvětově přes 1 100 000. Každý měsíc se nám vrací 400 až 500 vozů po skončení operativního leasingu. Našimi největšími zákazníky jsou české autobazary, nicméně prodáváme i jednotlivcům (většinou původním řidičům), ale také do zahraničí. Využíváme aukční systém MotorTrade, který umožňuje nabízet naše vozidla zájemcům z celé Evropy.

 

Co byste poradil lidem, kteří uvažují o koupi vozu?

Pokud kupují nový vůz, tak není moc co poradit, neboť každý si vybere auto přesně dle svých představ a požadavků. Jde-li o koupi z druhé ruky, především bych doporučil důkladnou kontrolu v odborném servisu, aby se co nejvíce eliminovalo riziko budoucích technických obtíží. V případě, že nekupuji vozidlo od renomovaného prodejce nebo přímo od leasingové společnosti, je dobré prověřit původ vozidla prostřednictvím různých on-line nástrojů, kterých je dnes na trhu více. A pak už jen zbývá popřát mnoho kilometrů bez nehod.

 

Nabídku vozidel po operativním leasingu si můžete prohlédnout na Arvalauto.cz

 

Press Contact

Petr Dospiva, Head of Product and Marketing ARVAL CZ
Telefon 
261109011