S ARVALEM za sportem

S ARVAL ZA SPORTEM S KAJAKÁŘEM JAKUBEM ŠPICAREM

Arval mimo jiné podporuje sportovce Jakuba Špicara, který soutěží v rychlostní kanoistice. Jakub je mladý dvoumetrový kluk, kterému na cestách k vítězství pomáhá Opel Insignia zapůjčený od Arvalu. O tom, jaké zážitky se našim kajakářům mohou stát na různých soutěžích, vypráví Jakub níže. Řeč jde o Světovém poháru, ze kterého Jakub s parťáky přivezl minulý týden dokonce tři bronzové medaile. Dále se o Jakubovi můžete dočíst více v příštím vydání firemního magazínu Arval Life, kde je s ním připravený rozhovor.

„Naše loď na dlouhé cestě dostala zabrat a odnesla to jedna z částí lodí - kormidlo. Jelikož nám na závodech v Bělehradu poměrně dost záleželo, rozhodli jsme se kormidlo vyměnit a tím zvýšit šance na úspěch naší posádky, která se měla co nevidět utkat s letos opravdu velkou konkurencí. Nezdá se to, ale tento kousek plastu je při závodní rychlosti velmi důležitá část. Je to totiž jediná věc, která drží loď rovně. V rychlostní kanoistice je to celkem žádoucí, protože loď odrážející se od bojky k bojce většinou nevyhrává. Je 15 minut do startu, kormidlo rovné jako nikdy, čtyřka ve formě, plně se soustředíme na závod. V té samé chvíli se ale z hlubiny vynořilo velmi chytře umístěné lano, na kterém byl uvázaný člun s fotografy a kameramany, který zaručoval velmi "kvalitní" záznam závodu (vidět ho můžeme na youtube.com a je až neskutečně podobný záznamům z minulého století). A přesně toto lano se potkalo s naším krásným, novým a rovným kouskem plastu, který je sice ohromně důležitý, ale velmi málo odolný.

„Naše loď se po tomto nešťastném setkání uměla pouze točit dokola. Což může být někdy zábavné, ale nám v této chvíli zbývalo asi 12 minut do startu. Vytrhlo nás to z našeho předstartovního módu a vzpomněli jsme si na závody formule 1 a jejich bleskové servisní boxy. Rozhodli jsme se, že něco podobného zavedeme i v rychlostní kanoistice a okamžitě jsme začali jednat. Samozřejmě tedy až potom, co se nám s točící se lodí podařilo opět přistát u plata. Na pomoc nám přispěchal výrobce lodí, který během pár minut stihl najít naše staré dobré křivé kormidlo, doběhnout k platu, cestou kormidlo oprášit a následně namontovat. Na vyladění lanek, která  kormidlo ovládají ale už čas nebyl, protože jsme naši loď museli okamžitě dostat do startovacího bloku. Loď sice nejela rovně, ale alespoň jela kupředu. Všechny posádky byly připravené a velmi soustředěné na závod. Naše velmi rozhozená a nadávající posádka se zařadila mezi ně. Závod začal. I přes to, že se naše loď pohybovala kupředu poněkud nestandardně v úhledných obloučkách, podařilo se nám udržet v naší dráze a dokonce získat další bronzovou medaili. Myslím, že se to dá považovat za slušný úspěch a slibný začátek sezóny. Doufejme, že příště už se obejdeme bez podobných zpestření a pojedeme rovně a přímo do cíle."

Jakub Špicar na světovém poháru