ARVAL A CHARITA: LA VIDA LOCA

Arval pomáhá

ARVAL se velmi aktivně angažuje i v oblasti charity. A jedním z projektů, které ARVAL podporuje je nadační fond La Vida Loca a jejich „Život v kufříku“.

„Život v kufříku“ je projekt, který pomáhá dětem, které nemají možnost vyrůstat v biologické rodině. Cílem je zajištění každého novorozeněte, které je opuštěné či odebráno matce ihned po porodu, tzv. kufříkem vzpomínek na svůj příchod na svět. Stručně řečeno, La Vida Loca se snaží takovýmto dětem pomoci získat informaci o jejich původu a pravé rodině. Tyto informace jsou totiž zcela klíčový pro zdravý vývin i následné budování identity a každé dítě má přeci nárok vědět přesné informaci o své minulosti a také rodině.

Děti odloučené od biologické rodiny často prochází změnami sociálních pracovníků, náhradních rodin, domova i místa, kde vyrůstají. Jejich minulost proto může být velmi lehce zapomenuta a ztracena, a to se velmi často může podepsat právě na výše zmiňovaném vývinu a celkové identitě osobnosti. A La Vida Loca se to snaží změnit.

 

Vznik nadace La Loca Vida

Vznik nadačního fondu se datuje v prosinci 2015, je ovšem nutné zmínit, že výše popisovaný projekt Život v kufříku už funguje přes 5 let, a to díky iniciativě zdravotních sestřirek z oddělení pro novorozence po celé České republice. Podle zakladatelky projektu Ivy Říhové byla myšlenka projektu zcela jednoduchá. „Chtěli jsme prostě pomáhat a vybrali si oblast, kterou ještě nikdo před námi v ČR neřešil. Situace, kterou jsme díky autorce projektu Míše Chmelařové poznali, nás naprosto šokovala. Více než 400 dětí ročně opuštěných či matkám odebraných po porodu, zbytečně plné kojenecké ústavy a hanění pěstounů… Prostě jsme chtěli udělat, co jen bude v našich silách“.

 

Jak pomáhá ARVAL?

Společnost ARVAL se v rámci své pomoci rozhodla pro praktický novoroční dárek, a to konkrétně zapůjčení moderního vozidla s obrovským zavazadlovým prostorem. La Vida Loca tedy od ARVALU získala zánovní Opel Insignia Combi, díky kterému nemusí zakladatelky jezdit za opuštěnými miminky vlakem a distribuce kufříků do porodnic po celé ČR je hned o něco snadnější. Sama Iva potvrzuje: „Vůz Opel Insignia je skvělý, bezpečný a především prostorný. Vejdou se nám tam kufříky, tiskárny, bannery a vše, co do porodnic standardně vozíme.“

 

Chcete taky pomáhat?

Když jsme se zeptali Ivy Říhové, jak se do pomoci mohou zapojit také ostatní zájemci, sdělila nám, že každá pomoc je samozřejmě vítaná. „V současné době hledáme dlouhodobého partnera pro financování nákupu kufříků a jejich obsahu a dále pro návrh, výrobu a distribuci originální Knihy života pro všechny opuštěné děti. Do této knihy budou zdravotníci, pěstouni, sociální pracovníci a všichni, kteří se o miminko na cestě do finální náruče rodičů starají, zapisovat informace spojené s miminkem společně s jeho fotografiemi z prvního roku života.“, konkretizuje zakladatelka.


Pokud se chcete o projektu dozvědět víc. navštivte web nadace: http://www.nflavida.org